Bu atölye çalışmaları sırasında ne hakkında konuşuyoruz diye sorabilirsiniz? Şirketin vizyonu ve iş hedeflerinden kullanıcı personalarına ve yolculuklarının her adımında görecekleri ekranlara kadar her şeyi. Kimlerle konuşuyoruz? Şirketin CEO’sundan (eğer müsaitlerse) departman müdürlerine ve son kullanıcılara kadar herkesle.

Bu kapsamlı ve önemli bir süreç ve ele almamız gereken çok şey var, o yüzden başlayalım.

Aşama I: Hazırlık

Birçok yönden, bir proje çalıştayının hazırlık aşaması sihrin gerçekleştiği yerdir – ya da daha doğrusu başarı için temelin atıldığı yerdir. Burada, paydaşları ve tüm ana noktaları ve ayrıca çalıştayın başarısı olarak kabul edilebilecek şeyleri belirlememiz gerekir. Genellikle çok sayıda soru sorar ve projenin kendisi, hedefleri ve başarı ölçütleri hakkında daha iyi bir fikir edinmeye çalışırız. Bu belki de tüm bu sürecin en önemli aşamalarından biridir.

Proje başlangıcında atölyenin hedefleri

Çalıştay, bir projenin yinelemesinin resmi başlangıcıdır. Amaç, ortak hedefler ve diğer organizasyonel konular üzerinde uyum sağlamaktır. Başlangıç aşamasında, genellikle aydınlatmamız gereken çok sayıda gri alan vardır. Bu nedenle mümkün olduğunca çok bilgi toplamaya ve gerçekten önemli olan şeylere – proje hedefleriniz, acılarınız ve kazanımlarınız, somut sonuçlar elde etmemizi sağlayacak bazı somut ölçütler – çok dikkat etmeye çalışıyoruz. Bu aşama, vizyonumuzu sizinkiyle uyumlu hale getirmek ve erken aşamalarda önemli hiçbir şeyi kaçırmadığımızdan emin olmak içindir.